Wilhelma Stuttgart

Historická cihlová zeď po rekonstrukci

Minerální hydroizolace | Památkové obnovy

Wilhelma Stuttgart: Renovace historické cihlové zdi

Wilhelma ve Stuttgartu je dodnes jedinou zoologickou a botanickou zahradou v Německu. Jeho krytý „chodník“ spojuje od roku 1851 historické budovy v maurské zahradě parku. Povětrnostní podmínky zdivo znesnadnily, a proto byl chodník renovován speciálními stavebními materiály od epasit.

Po chodníku se mohou návštěvníci procházet po zahradách v srdci 30hektarového parku, aniž by si namočili nohy, ať už je počasí jakékoli. Nachází se mezi maurským venkovským domem a dnešním akváriem. Chodba uprostřed Maurské zahrady je se svými sloupy, stropními dekoracemi a ornamenty ozdobou sama o sobě, ale počasí a zub času si vybraly svou daň. Odpovědný památkový úřad nejprve zkontroloval návrh obnovy od epa sit a schválil projekt stavby. Stavební expert Daniel Schlichenmaier sledoval a dokumentoval řádné utěsnění historického zdiva.

Přípravné akce

Plocha v kontaktu se zemí cca 40 metrů dlouhé cihlové zdi byla obnažena až k základům, aby bylo v prvním kroku zcela odstraněno vadné cementové těsnění i uvolněné části, separační vrstvy a prach. Dodavatelé z BAL Bautenschutz & Malerfachbetrieb, Stuttgart, vyškrábali uvolněné spáry asi dva centimetry hluboko. Následně pečlivě očistili celé zdivo, aby vytvořili stabilní a čisté podloží.

Chodník je utěsněn

Při přípravě vodotěsné omítky byla nahozena lepicí omítka MineralSanoPro hb s certifikací WTA, která pokryla celou plochu až do výšky kolem 30 centimetrů nad úrovní terénu. Poté byl povrch omítnut příslušnou těsnící a blokovací omítkou v tloušťce vrstvy 15 milimetrů. Po zaschnutí byla ve dvou pracovních krocích natřena pružnou dvousložkovou těsnící stěrkou MineralDicht flex. Nakonec byla nanesena ochranná vrstva proti poškození a položena drenáž před opětovným odborným zasypáním jámy podél zdi.

Naplánovány kosmetické úpravy

Součástí návrhu obnovy je i oprava zdiva v pohledové ploše. V pozdější době se trhliny nahrazují pískovcovou maltou, vylomené spáry se doplní sanační spárovací maltou v odpovídající barvě a celá stěna se ošetří spárovou sanační maltou sfm.

Od paláce potěšení po nejoblíbenější výletní cíl ve Stuttgartu

Wilhelma ve Stuttgartu-Bad Cannstatt každoročně přiláká více než dva miliony malých i velkých návštěvníků. V polovině 19. století nechal král Wilhelm I. Württemberský areál původně postavit jako letní sídlo v maurském stylu. Postupně byl doplněn o oranžerii, další budovy a rozsáhlou parkovou krajinu. Wilhelma je nyní ve vlastnictví spolkové země Bádensko-Württembersko. Zařízení bylo těžce poškozeno za druhé světové války a jeho tehdejší ředitel později dostal nápad zatraktivnit ho zvířaty. Počátkem 60. let schválil zemský sněm její rozšíření na zoologickou a botanickou zahradu. Následovaly četné přestavby a rozšíření. Dnes žije v areálu Wilhelma asi 9 000 zvířat více než 1 000 druhů a více než 6 000 druhů rostlin.

Chtěli byste také dlouhodobě a bezpečně renovovat se stavebními materiály od EPASIT?