Pískovcová fontána v klášteře Maulbronn

Svetové dědictví UNESCO

Pískovec

Zapečetěná dominanta kláštera Maulbronn

Fontána se třemi mísami je dominantou kláštera Maulbronn a je na seznamu světového dědictví UNESCO. Klášter a jeho slavná kašna jsou od února 2013 přítomny po celé Evropě: jako motiv na dvoueurové minci. V roce 2012 byla kašna opravena v rámci renovačních prací v areálu kláštera. Jeho pískovcové pláště byly utěsněny speciálními stavebními materiály Epasit.

Klášter: Působivé současné svědectví

Od února 2013 zdobí dvoueurovou minci poprvé motiv z Bádenska-Württemberska: klášter Maulbronn a jeho dominanta, fontána se třemi mísami. Kašna s gotickým polygonem nad ní byla postavena v roce 1878. Severovýchodně od kláštera pramen dodnes napájí studny klášterního komplexu. Klášter Maulbronn je nejzachovalejší středověký klášterní komplex severně od Alp. Ve středověku to bylo důležité obchodní centrum s politickým a společenským vlivem. Po reformaci v 16. století se klášter stal protestantskou klášterní školou a dodnes zde existuje protestantský teologický seminář založený v roce 1807. Klášterní areál představuje všechny slohy a etapy vývoje od románského po pozdní gotiku; jeden z důvodů, proč je klášter již dvacet let na seznamu světového dědictví UNESCO.

Výchozí situace: Tříplášťová fontána

Kovová horní skořepina byla externě restaurována. Střední a spodní mísa jsou z červeného pískovce. Otvory ve tvaru lvích hlav umožňují proudění vody ze střední do spodní mísy. Obě pískovcové skořepiny by měly být přetřeny těsnícím materiálem v oblasti s vodou. Odpovědný architekt Holger Probst (Bohatství a stavebnictví Bádensko-Württembersko) a kvalifikovaná restaurátorka Silke Günther z Karlsruhe spolupracovali s týmem z epa sit na utěsnění pískovcových mušlí .

Povlak pískovcových skořápek

Nátěr na pitnou vodu “MineralDicht” byl barevně přizpůsoben anorganickými pigmenty. Alkalický materiál trvale zabraňuje tvorbě řas a je extrémně odolný vůči povětrnostním vlivům. Měděné obložení odtokových otvorů v malé misce bylo předem natřeno epoxidovou pryskyřicí z epa sit . Vlastní nátěr provedl restaurátor ve dvou vrstvách společně s Jürgenem Kurzem z epa sit mimo. Pomocí nerezového hladítka nanesli těsnící kaši o tloušťce asi dva milimetry. „Složení čistě minerálního materiálu je jasně definované a neupravované všemožnými přísadami, což se mi moc líbí. S hladkou maltovou hmotou se navíc příjemně pracuje,“ zní verdikt restaurátorky Silke Günther. Doba stání mezi první a druhou vrstvou by neměla být delší než 48 hodin, jinak by se vrstvy nemusely správně spojovat.

Galerie projektu

Chtěli byste také dlouhodobě a bezpečně renovovat se stavebními materiály od EPASIT?